ÇANAKSIZ UYDU ALICILARI

İçerik: Çanaksız Uydu Alıcı Hakkında Detaylı Bilgi, Delikli Çanak anten Faydaları, Anten Kablosu Nasıl Olmalıdır. Çanak Yönü Nasıl Ayarlanır. Uydu Kurulum TP ekleme Resimli anlatım, Televizyon Uydu Sinyal Yok Sorunu Çözümü ve Yapılması Gerekenler, Frekans Nasıl eklenir, Güncel Frekans Listesi, LNB Nedir.

Tv yayını izlemek için çanak anten olmadan da yayınlar izlemek mümkündür. Yeni nesil çanaksız uydu alıcısı olarak adlandırılan uydu alıcıları kablolu veya kablosuz internet bağlantısı üzerinden, çanağa gerek kalmadan televizyon izleyebilirsiniz. Ip tv’li uydu alıcısı olarak da piyasada bilinen cihazlar internet bağlantısı üzerinden ip tv özelliği sunmaktadır. Ip tv özelliğinin yanı sıra satılan modellerde android, Linux gibi işletim sistemleri bulunmaktadır. Ethernet veya kablosuz bağlantı ile işletim sistemi üzerindeki web tarayıcı, uygulamalar vs. kullanılabilmektedir. Piyasada kullanıcılar internetsiz uydu alıcısı olarak yanlış isimlendirmektedir. Doğru bilinen yanlıştır. Herhangi bir internet bağlantısı olmadan ip tv özelliği kullanılamaz.

IpTv İngilizce açılımı “Internet Protocol Television” kısaltmasından gelmektedir. Yani İnternet protokolleri üzerinden görüntü ve ses aktarımıdır. Öncelikle bu özelliği kullanabilmek için televizyonumuzda bir ağ bağlantısının olması gereklidir. Bu bağlantıyı da antensiz uydu alıcısı dediğimiz ip tv özelliği bulunan cihazlar ile sağlıyoruz. Çanaksız uydu alıcılar sayesinde hem ip tv özelliği kullanıp hem de internet ortamında gezinmenize olanak sağlıyor.

IpTV özellikli bir cihaz aldıktan sonra internet üzerinden şifreli yayınları izleyebilmek için iptv server satın almak gerekiyor. İnternet üzerinde server hizmeti sunan birçok sağlayıcı mevcut. Dilediğiniz sağlayıcı üzerinden satın alarak, televizyonunuzun veya uydu alıcınızın Mac adresi üzerinden kurulum yaptırabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir anten ve uydu bağlantısı olmadan ağ bağlantısı üzerinden yayınları seyredebiliyoruz. Akıcı bir şekilde yayın izlemek içinde internet bağlantınızın 10 ile 100 Mbps arasında olması gerekmektedir.

Eski ismi İP tv olan bu cihazlara artık çanaksız uydu alıcısı denilmektedir. Bu cihazlar hem çanak anten vasıtası ile hem de internet üzerinden alınan ver,iler ile çalışmaktadır. Yani bir şekilde sinyal alması gerekir. çanak antenden alınan sinyaller olduğu gibi internet üzerinden de interner üzerinden bir yol izlenere sinyal alımı gerçekleşir. Çanak anten olmadan çalışmayacağı gibi internet olmadan da çanaksız uydu alıcısı da çalışmaz. Bu da çanaksız uydu alıcısı nasıl çalışır sorusuna verilen yanıtlardan biridir.

Öncelikle tv yayını alabilmeniz için aşağıdaki unsurlardan birinin mutlaka ve mutlaka olması gerekir;

– Çanak Anten
– Karasal Anten
– İnternet

Hiçbir cihaz Antensiz, Çanaksız, İnternetsiz tek başına yayın alamaz mümkün değildir.

Çanak Anten İle Tv İzleme: Yaygın olarak kullanılan yöntemdir. İzlemek istediğiniz uyduya göre (Türksat,Hotbird,Astra vb.) çanak anten çapı değişiklik gösterebilir. Bireysel kurulumlarda Türksat Uydusu için 70 cm çanak anten gayet yeterlidir. Tüplü (crt) tv lerde scartlı (sd), Led ve Lcd tv lerde hdmi çıkışlı (hd) uydu alıcısı kullanılır. Dahili uydu alıcılı tv lerde ekstra cihaz kullanımına gerek yoktur.

Karasal Anten İle Tv İzleme: Çok eski bir yöntem olup günümüzde artık çok nadir bir kullanımı vardır. Yayın almak için çatıya Şehrimizdeki tv vericisini görecek şekilde bir çatal Anten kurulur. Tv mim Anten girişine bağlanmasan önce yükseltici kullanılır. Bu şekilde şehirden şehire değişmekle birlikte en fazla 20 kanal izlenebilir.

İnternet İle Tv İzleme: İnternet İle Tv izlememin birçok çeşidi vardır. Sistemin adı İp Tv dir. Türk Telekom un sağladığı Tivibu hizmeti de bir İp Tv dir. İp Tv kullanabilmeniz için internet hızınızın iyi olması ve kota sorununuzun olmaması gerekmektedir. Tivibu hizmetinde internet sağlayıcınız TTNet olduğu için izlediğiniz yayın kotanızı etkilemez. Bunun dışındaki tüm ip tv ler kotanızı etkiler.

Son zamanlarda bazı tv kanallarında Çanaksız Kablosuz uydu adı altında satılan uydu alıcılar da birer ip tv özelliği olan cihazlardır. Satışı gerçekleştirilen bu ürünler pazarlanırken evinizde internet olması gerektiğini belirtmeyip vatandaşı yanıltıyorlar.
Cihazı satın alan tüketici tv ye taktığında başka hiçbir şeye ihtiyaç olmadan tv izleyeceğini düşünüyor. Ama böyle birşey mümkün değildir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile böyle bir teknoloji henüz yok.

  1. Karasal Anten sistemleri: Karasal sistem yayınlarında genellikle verim alamama durumu söz konusudur. Ana akım kanalları (tahmini 5-10 arası) izleme imkanı sunabilmektedir. Ancak bunun için ya karasal anten sistemi kurulmalıdır, ya da masaüstü elektrikli anten kulanılmalıdır.
  2. Kablolu Yayın sistemleri: Kablolu sistemlerde yayın yapan kanal sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ancak kablolu yayınlar da altyapı kurulum maliyetinin yüksek olması sebebiyle maalesef kısıtlı bölgelerde hizmet vermektedir. Altyapı var ise kablolu yayın sistemi, iyi bir uydu sistemi alternatifi olabilmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki kablolu yayın sistemleri aylık bir ücret karşılığında kullanılabilmektedir.
  3. İnternet operatörlerinin tv yayınları: Ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan bu platformlar şu an için henüz altyapı çalışmalarını devam ettirmektedirler. Tıpkı kablolu sistemlerde olduğu gibi altyapı yaygınlaştırma çalışmaları sürdüğü için henüz her bölgede hizmet verememektedir. Bunun yanında yine kablolu sistemlerde olduğu gibi aylık belirli miktarlarda üyelik ücretleri alınmaktadır. Bu ödenen aylık ücretlerin nispeten biraz yüksek olduğuna dair müşteri eleştirilerine şahit olabilmekteyiz. Bu kapsamda, bulunduğunuz lokasyonda altyapı bulunup bulunmadığı ve hangi paketleri seçeceğiniz ve internet kotanız önem arz etmektedir.
  4. Çanak Antensiz Uydu Alıcısı: Piyasaya yeni çıkan bu ürün çanak anten ile çalışabildiği gibi çanak anten olmadan da internet üzerinden belirli (günümüzde 100 civarı kanal) yayınları gösterebilmektedir. Ancak bu ürünlerde de ana akım kanallar, belirli belgesel ve yabancı kanallar izlenebilmektedir. Uydu sistemleri gibi binlerce kanal alternatifine sahip değilsiniz. Ayrıca internet kotanızın sınırsız ve adil kullanım kotanızın yüksek olması da önem arz etmektedir. Çanak anten olmadan internet üzerinde yayın yapan uydu alıcılarında herhangi bir aylık ücret ödenmemesi de bir avantaj sayılabilir.

 

Sonuç olarak tüm bu alternatifler incelendiğinde uydu yayınlarının günümüz teknolojisinde vazgeçilmez olduğunu görebilmemiz zor değil. Ancak mecburi durumlarda da uydu yayınlarına alternatif pek çok sistem bulunduğunu bilmemiz gerekir.

yeni nesil çanaksız uydu alıcısı , çanaksız uydu alıcısı nedir, çanaksız uydu alıcısı nasıl çalışıyor ,kablosuz uydu alıcısı internetsiz,